5+1 TIP, JAK RÁNO UŠETŘIT 15 MINUT NA DOBROU KÁVU

5+1 tip, jak ráno ušetřit 15 minut na dobrou kávu

Přidejte se k našemu hnutí za pomalé ráno


Patříte k lidem, co už od rána nic nestíhají? Jste ve stresu, sotva otevřete oči? Nezoufejte a připojte se k našemu hnutí za pomalé ráno. 

Pojďte se podívat na několik jednoduchých triků, kterými jsme se ranní shon naučili obelstít my. Kromě toho, že vám pomohou zpomalit, také získáte minimálně 15 minut, během kterých si budete moci hezky v pohodlí domova připravit a vychutnat skvělou kávu.

1. Nastavte si budík o pět minut dřív (a neodkládejte ho)

 

Začneme rovnou tím nejtěžším. Přinutit se vstát z příjemně vyhřáté a měkoučké postele včas, v ideálním případě i o pět minut dříve, je skoro nadlidský úkol. Ale stojí to za to! Pět minut je totiž v celkové délce vašeho spánku poměrně zanedbatelná doba. A pokud se ráno cítíte unavení, ve skutečnosti už vás ani pět minut spánku navíc nezachrání. Na to, abyste vstávali příjemně odpočatí, myslete tedy především večer. Když si půjdete lehnout včas, ráno vám pak nebude vadit vstát o pět minut dřív. A je to – prvních pět minut na cestu k vaší ranní kávě máte v kapse.

 

2. Nenechte se rušit: vynechte internet a sociální sítě

 

Přemýšleli jste někdy nad tím, co je první věc, kterou uděláte po probuzení, často dokonce ještě v posteli? Pokud také patříte k lidem, kteří hned sahají po telefonu – aby zkontrolovali, co je ve světě nového, proscrollovali příspěvky na Facebooku, projeli stories na Instagramu, nebo dokonce odpověděli na první pracovní e-maily – věřte, že tím ztratíte spoustu času. Hnutí za pomalé ráno proto radí: zkuste po ránu myslet jen na sebe a nenechte se ničím rozptylovat, ani vyrušovat! Úplně nejlepší je si ještě před spaním vypnout přístup k internetu. Tím se zbavíte pokušení kontrolovat hned po probuzení všechna oznámení, která přes noc dostanete. Tak. Právě jste ušetřili dalších minimálně, ale pravděpodobně mnohem víc než pět minut, které si budete moci v klidu užít s vaší ranní kávou. 

 

3. Všechny věci si nachystejte večer před usnutím

 

Víte, že vás ráno vždycky nejvíc zdrží výběr oblečení, nebo že před odchodem do práce nikdy nemůžete najít klíče? Připravte si všechno, co budete ráno potřebovat, ještě před spaním. Naplánujte si, co si oblečete, do tašky si sbalte věci, které si budete brát s sebou do práce, a svatou trojici peněženka, mobil, klíče nachystejte rovnou na nejbližší místo u dveří. Díky tomu vás ráno nic nezaskočí, ušetříte si spoustu stresu a také spoustu cenných minut, které můžete raději věnovat sobě a svému rannímu kávovému rituálu. 

5+1 tip, jak ráno ušetřit 15 minut na dobrou kávu
5+1 tip, jak ráno ušetřit 15 minut na dobrou kávu

4. Jděte na to chytře! Využijte každou minutu na maximum

 

Vypadá to, že jste díky předchozím třem krokům vyšetřili dostatek času, abyste si mohli v klidu připravit a vychutnat svou ranní kávu. Je čas položit si důležitou otázku: jaký způsob přípravy zvolit? Je jasné, že na to, abyste si vychutnali kávu z vacuum potu, asi během všedních dnů ani při vší snaze čas mít nebudete, ale naštěstí existují nástroje, se kterými budete mít hotovo za pár minut. Vyzkoušejte třeba french press, moka konvičku, V60, chemex nebo aeropress a uvidíte sami. Během celého procesu budete mít navíc vždycky pár minut k dobru (například než se uvaří voda), které můžete využít k vyřízení nejrůznějších ranních nezbytností

Dva důležité tipy na závěr:

1. Pokud ráno opravdu šetříte každou minutu, klidně si kávu namelte pomocí elektrického mlýnku. Nebojte, kávoví fajnšmekři vám to odpustí.

2. Mějte doma vždycky dostatečnou zásobu kvalitní kávy z vaší oblíbené pražírny. Jinak by vaše ráno mohlo skončit pořádným mrzením!

 

5. Snídani si připravte dopředu

 

Tento tip asi ocení především ti z vás, kteří se ráno nestíhají ani nasnídat. Pít kávu nalačno totiž není úplně nejlepší nápad. Ranní káva se zkrátka bez dobré snídaně (a naopak snídaně bez dobré kávy) neobejde. Zkuste si proto nějakou snídani připravit večer, než půjdete spát. Ráno si ji jednoduše vytáhnete rovnou ke kávě.

 

6. Udělejte si z ranní kávy rituál, kterým nastartujete den

 

Přemýšlíte, jestli vám tohle všechno opravdu stojí za to – jen abyste si mohli doma vypít svůj šálek kávy? A co když se na to zkusíte podívat z opačné perspektivy? Možná zjistíte, že máte díky takovému pomalému ránu bez stresu ve skutečnosti na všechno mnohem víc času, než by se mohlo zdát. Že když nepospícháte a vychutnáváte si svůj kávový rituál pěkně krok po kroku, od mletí kávy, přes její extrakci, až po vypití, máte ve skutečnosti cenný čas uspořádat si myšlenky a naladit se na nový den. A to je někdy ten nejdůležitější krok k tomu, abyste ho zvládli v klidu a s úsměvem.

Jaké benefity vám tedy pomalá rána přinesou?

 

Pomalá rána mají zkrátka něco do sebe. I my v MOTMOT se snažíme užít si každé ráno s dobrou kávou na maximum – a rádi bychom, abyste si ho mohli užít i vy. Proč? To je jednoduché – nejenže tělu díky kávě dodáte energii, ale vytvoříte si také chvilku jen pro sebe. Jak ji využijete, to už je na vás – můžete si vzít diář a naplánovat si den, chvíli si číst, povídat si s partnerem, posadit se s kávou ven a nasát trochu vitaminu D, nebo zkrátka jen tak být a vychutnávat si tu nejlepší kávu.