MOTMOT pomáhá - CSR

MOTMOT pomáhá - CSR

CSR - corporate social responsibility, neboli společenská odpovědnost firem je pojem, který popisuje dobrovolné integrování sociálních a ekologických hledisek do každodenních firemních operací a interakcí. Jako firma MOTMOT jsme se rozhodli ještě před tím, než jsme firmu vůbec založili, že chceme jakoukoli možnou formou a bude-li to jen trochu možné, podporovat ty, kteří to potřebují.

Historie našeho firemního CSR se začala psát v roce 2016, první cestou za kávou - do Nikaraguy. Díky tomu, že jsme tam už předtím párkrát byli, věděli jsme, že je tam mnoho možností podpory nebo komu lze udělat prostě radost. Koneckonců, i to bylo jednou složkou toho, proč se stalo making people happy naším firemním claimem. Moc nám pomohla tehdejší partnerka Petra Kleina, dnes již zákonitá manželka, která řídila jednu brněnskou soukromou školku. Poprosili jsme ji, aby nám dala na cestu do Nikaraguy nějaké hračky a věci, které místní děti už nepoužívají. Tak vznikla fotka s dětmi z nikaragujské školky, jejichž úsměv máme vyrytý v šedé kůře mozkové a jejichž obrazy s otiskem dlaní máme dodnes v kanceláři.

V roce 2020 zde byla pandemie Covid-19, na kterou asi nikdo nevzpomíná úplně v dobrém, po jakékoliv stránce. Ale pro nás to byla příležitost alespoň trochu pomoci těm, kteří to odpracovali za nás – záchranným složkám. Tak vznikl projekt dekujemezepomahate.cz, který podpořilo i Městské divadlo v Brně a například i Miroslav Donutil - mrkněte na videa ZDE.

Zároveň jsme v tom roce otevřeli náš expediční provoz na Francouzské ulici v Brně a přitom nás inspiroval náš dobrý známý, který ji i vedl. Tak jsme v listopadu 2020 založili chráněnou dílnu. I díky tomu dodnes podporujeme zaměstnávání těch, kteří měli problém najít častokrát důstojnou práci někde jinde a kteří proto dnes pečují o balení kávy MOTMOT a její expedici.

MOTMOT je pražírna výběrové kávy a dobře víme, že káva je sice produkt nádherný, voňavý a každý ho máme spojený s nějakou příjemnou a mnohdy i každodenní událostí, ale jako prostředek přímé podpory nemá tak široké využití. Tak nás napadlo, že můžeme podporovat organizace či nadační fondy tím, že vytvoříme blendy – kávové směsi s jejich názvem, ze kterých pak můžeme odvádět určitou finanční částku přímo jim. Takže když chce někdo spojit příjemné s užitečným, stačí, když půjde na náš e-shop a v sekci CSR blendy si najde kávovou směs, která je věnována konkrétnímu nadačnímu fondu nebo projektu a zakoupí si tento balíček kávy. Takto jsme v loňském roce podporovali tyto fondy a projekty:

  • Dům pro Julii - organizácia která poskytuje sociální a zdravotní služby rodinám, které pečují o nevyléčitelně nemocné děti. Zároveň buduje dětský hospic Dům pro Julii - zařízení, které bude poskytovat komplexní služby dětské paliativní medicíny.

  • Modrý hroch - Nadační fond, který pomáhá dětem po těžkých úrazech a dětem s těžkým fyzickým handicapem. Podporuje chirurgická a traumatologická oddělení v nemocnicích a věnuje se prevenci dětských úrazů.

  • Nadační fond Emil, kterého posláním je být symbolem účinné pomoci handicapovaným dětem, pomáhat jim v rámci celé ČR prostřednictvím sportu překonávat vlastní bariéry, nacházet nové přátele a objevovat ten „svůj“ smysl života.

  • Projekt Kryštůfek - ten pomáhá snižovat úzkost a obavy dětí bez doprovodu rodičů a tím ulehčuje práci zdravotnickým záchranářům, lékařům i personálu nemocnic. S pomocí Kryštůfka mohou zdravotníci snadněji navázat potřebný kontakt s dítětem a získat jeho důvěru při ošetřování.

  • Projekt “Nekašli na sebe”, který odkazuje na projekt KPSYCHOLOGOVI. Ten má za cíl detabuizovat návštěvu u psychologa a dát do povědomí lidí, že při návštěvě psychologa nemusí být nutně „blázni“ či „na hlavu“

  • Nezisková organizace Za sklem, která pomáhá lidem, jenž mají jakoukoliv poruchu autistického spektra a jejím rodičům a opatrovníkům.

 

Díky CSR blendům jsme mohli těmto nadacím věnovat bezmála 15 000 Kč. S touto spoluprací jsme v minulém roce pouze začali a s některými projekty až od druhé poloviny roku. Od roku 2024 jsme mohli i zvýšit odváděnou částku, takže se za rok můžete těšit na mnohem vyšší číslo. Tohle je jen rozběh :)