BRAZIL DIAMOND: NEJOBLÍBENĚJŠÍ KÁVA

Největší stát Latinské Ameriky, ve kterém se mísí amazonský prales s vrcholy And a turistickými letovisky plnými barev a samby. Přesně taková je Brazílie: obrovská a rozmanitá. Její dominantní povaha nezahálí ani v produkci kávy. Brazílie je totiž už mnoho desítek let největším světovým kávovým producentem. Více jak třetina kávy konzumované na celém světě pochází právě z Brazílie!

BRAZIL DIAMOND: NAŠE NEJPOPULÁRNĚJŠÍ KÁVA

BRAZIL DIAMOND

Jak naznačuje název, Brazil Diamond je pravým kávovým klenotem. Tato osvědčená brazilská káva pochází z mnoha malých farem z oblasti Minais Gerais poblíž Rio de Janeiro. Mezi odrůdy pěstované v této oblasti se řadí Bourbon, Mondo Novo a Catuai. Směs těchto káv vytváří perfektně vyváženou chuť, která osloví širokou škálu milovníků kávy.

Brazil Diamond nabízí chutě čokolády a oříšků a perfektně se hodí na espresso, moka konvičku či frenchpress.


DOPORUČENÍ BARISTY

„Velkou předností kávy Brazil je především její univerzálnost. Ve většině způsobů přípravy, počínaje obyčejným „turkem“ až například po French press, zaručuje příjemné, jemně hořké chutě s tóny lískových oříšků. Také se výborně váže s mlékem.“ popisuje hlavní barista Vašek.

BRAZIL DIAMOND: NAŠE NEJPOPULÁRNĚJŠÍ KÁVA

KÁVOVÝ GIGANT JMÉNEM BRAZÍLIE

Brazílie produkuje vše od robusty přes standardní komoditní kávy, až po vysoce kvalitní výběrovou kávu, která má zajímavé chutě po zralém ovoci.

Většina produkce kávy v Brazílii je arabica nebo robusta nižší třídy. Káva je v této zemi hlavní zemědělskou plodinou a hraje důležitou roli v ekonomice země. To je jeden z důvodů, proč je objem produkce v krajině důležitější než kvalita. Většina brazilské kávy se pěstuje na obrovských farmách vybavených pro mechanické sklizně a zpracování, čímž se maximalizuje množství produkce. Příčinou upřednostnění mechanické sklizně před ručním selektivním sběrem je i fakt, že Brazílie je relativně nížinatou krajinou a kávovníky jsou mechanickým strojům poměrně dobře přístupné. Dnešní mechanické sklízecí stroje jsou však stále citlivější, což znamená, že farmy mohou sklízet při každém průchodu pouze zcela zralé třešně, což je dobrá zpráva pro výrobce výběrové kávy.

DRUŽSTVO COOXUPÉ

Brazilská káva, kterou vám v MOTMOTu nabízíme, pochází z družstva Cooxupé, které má v pěstování kávy již dlouholetou tradici. Díky mnohaletým zkušenostem na trhu s kávou se družstvo stalo pojmem v celostátním i mezinárodním měřítku. V současné době od Cooxupé nakupují firmy z více než čtyřiceti zemí světa. Cooxupé sdružuje zhruba 12 tisíc členů, jimiž jsou z 97 % malé rodinné farmy a drobní vlastníci půdy, pro které je produkce kávy hlavním zdrojem příjmu.

Cooxupé jako jeden z brazilských “kávových velikánů” pochopilo společenskou odpovědnost vůči svým členům, a to především ve venkovských oblastech, kde působí. V souvislosti s tím zavedlo jak různé zdravotní a stipendijní programy, tak podporu vzdělání a školení v oblasti zemědělství. Největší důraz je kladen na budoucí generace pěstitelů kávy a udržitelné zemědělství. Společenský projekt družstva s názvem Escola Consciente získal v roce 2014 cenu Andef, jedno z nejvýznamnějších ocenění na poli brazilského zemědělství.

V souladu s ekologickým myšlením se družstvo snaží minimalizovat negativní dopad pěstování kávy na životní prostředí, proto v roce 2013 uvedlo do provozu Vzdělávací centrum ekologické výchovy, jehož prostřednictvím se u budoucích generací snaží zvyšovat povědomí o důležitosti ekologického přístupu při produkci kávy.