KÁVOVNÍK DOMA? NĚKOLIK RAD, JAK SE O NĚJ STARAT

Jsou to už víc než dva roky, kdy jsme všichni v MOTMOTu spojili síly, oblékli se do pracovního a vyrazili směr Mendelova univerzita. Právě na alma mater našich čtyř bratrů jsme si vypůjčili moderní skleník pro naše kávová miminka. Pak už jen stačilo nasadit si rukavice a pustit se do práce.

Během celého dne se nám podařilo zasadit neuvěřitelných 1200 semínek. Byla to pěkná makačka, ale přiznáváme, že jsme si společně strávený den užili.

 

KVÍTKA V BYTĚ PORADÍ

Začátky starání se o zasazená semínka nebyly úplně jednoduché. Nejdříve jsme museli najít hlínu se správným pH, poté průběžně kontrolovat podmínky skleníku a o semínka pečovat pravidelným zaléváním.

Abyste vy měli pěstování jednodušší než my, spojili jsme se s holkami z Kvítka v bytě a natočili sérii videí o tom, jak se o kávovníky správně starat. Na první z nich se můžete podívat níže.

Nemáte čas podívat se na video? Nevadí. Ty nejdůležitější body jsme vám vypsali.

Kávovník nepatří na přímé slunce. Zároveň nepatří ani do úplného stínu. Ideální je rozptýlené světlo, takové, kde můžete pohodlně po delší dobu číst knihu. Přímé slunce by kávovník mohlo spálit, méně světla pak způsobit kazy na listech.

Rostlina se zalévá co 4-5 dní. Že máte zalít poznáte tak, že je substrát na povrchu suchý.

 

ZÁKLAD? DOBRÝ KVĚTINÁČ A HLÍNA

Pro udržení optimální vlhkosti bez toho, aby se hlína zapařila, doporučují Kvítka v bytě přesadit rostlinu do terakotového květináče, který vlhkost odvádí ven. Zároveň je dobré myslet na to, že terakota je vypálená ve vysokých teplotách, a tím pádem vysušená. Je tedy dobré květináč trochu namočit tak, že jej vložíme do podmisky a nalijeme do podmisky vodu (jako kdybychom spodem zalévali květinu). Květináč by také měl být přibližně stejně velký, jako ten původní. Proč? Vysvětlí holky v dalším videu ????

Do květináče Kvítka v bytě nejprve vloží kousek z rozbitého, starého květináče, aby dnem nepropadal keramzit. To je další vrstva – kuličky z pálené hlíny – aby kořeny kávovníku nestály ve vodě, když nějaká v podmisce zůstane.

Poté už následuje hlína samotná. Holky doporučují namíchat dva substráty v poměru 50:50: hlínu na rašelinové bázi (protože má nižší pH, co kávovníky rády), a substrát obohacený o perlit (který v substrátu udržuje vlhkost a vzduch).