CO TRÁPÍ VÁŠ DOMÁCÍ KÁVOVNÍK?

Kávovník je celkem náročná rostlina. V domácích podmínkách navíc není tak úplně „doma“ a je poměrně obtížné mu vytvořit takové prostředí, ve kterém by vypadal úplně reprezentativně.

Ale nezoufejte. Pokud máte pocit, že vaší rostlině něco chybí, na listech se jí objevují fleky nebo se celé listy odbarvují, je na čase vzít si kávovník do parády.

Jak na to, poradí Kvítka v bytě.

FLEKY A FLÍČKY

Nemáte čas podívat se na video? Nevadí. Ty nejdůležitější body jsme vám vypsali.

Suché fleky na koncích listů často vznikají, když pH půdy přechází v zásaditější. Kávovníky rády spíše kyselé prostředí, proto je dobré rostlinu přesadit do nového substrátu. Nové přírůstky už budou pěkně zelené.

Suché fleky na spodních listech nebo jejich celkové usychání.  Kávovník je keř, proto jeho stonek časem dřevnatí a shazuje spodní listy. Usychání spodních listů proto je úplně normální. Pokud vám to rostlinu hyzdí, listů se zbavte a hotovo. ????

 Měkké, hnědé fleky u kořenů nových listů zpravidla znamenají „klasické“ nedostatky a chyby při péči o rostliny. Může to být například přelití či převlhčení a nedostatek vzduchu v kořenovém balu, způsobené nejčastěji pěstováním v plastu. Druhým častým důvodem je chlad. Stačí, že se kávovník opírá o okno, za kterým je méně než 5 stupňů. A flek je na světě.

Vybledlé listy. Jedná se pravděpodobně o chlorózu, což je nedostatek železa, kterým rostliny trpí poměrně často. Vše by mělo vyřešit hnojivo. Můžete použít například to na citrusy.

SVILUŠKY A DALŠÍ POTVORY

Dalším poměrně častým problémem při pěstování rostlin jsou škůdci. Ti se bohužel nevyhýbají ani kávovníkům. Co s nimi a jak je poznat?

Puklice. Většinou se nachází na stonku nebo spodní části listu. Ideální je odstranit viditelné škůdce mechanicky – hadříkem namočeným ve vodě s příměsí smáčedla. Potom použít postřik.

Vlnatky se nejčastěji nachází v úžlabině listu. Na ty platí štětec nebo vata s olejem nebo lihem, kterým potřeme chomáčky, nebo také postřik. Pomoct by také mělo zvlhčení prostředí.

Svilušky tvoří pavučinky a můžou být na obou stranách listů. Těch se také jednoduše zbavíme postřikem.

Častým problémem u kávovníků je taky chloróza = nedostatek živin, úbytek železa. Dá se jednoduše vyřešit hnojivem, např. na citrusy.