MALAWI: ZEMĚ ÚSMĚVŮ A KÁVY

Malawi je malý vnitrozemský stát v jihovýchodní části Afriky, který ze západu sousedí se Zambií, severní a velkou část východní hranice tvoří jezero Malawi, o které se stejnojmenná země dělí na severu s Tanzánií a na východě s Mozambikem. Plocha jezera zabírá asi pětinu celkové rozlohy země. Z jezera na jihu vytéká řeka Shire, která tvoří široké, místy bažinaté údolí lemované na východní straně horami. Dalším zdrojem vody je v jižní části země také pohoří Mulanje, kde pramení několik řek. I tak je ale v Malawi mimo období dešťů nouze o vodu, včetně té pitné. Mnoho obydlených míst je bez přístupu k elektrické síti a obyvatelstvo této země patří mezi nejchudší lidi na světě.

MALAWI: ZEMĚ ÚSMĚVŮ A KÁVY

Původ kávy z Malawi

Celkem je v Malawi odhadem tři až čtyři tisíce drobných pěstitelů kávy, které se sdružují do sítě malých družstev ve střední a severní části Malawi. Na jihu působí pět větších spolků, z nichž je Sable Farm hlavní producent a exportér promytích jednodruhových arabik. Jižní spolky sklidí kolem dvou třetin ročního objemu kávy v Malawi, tedy asi 1 500 milionů kilogramů zelených zrn kávy ročně. Sklizeň na plantážích začíná v dubnu a končí v říjnu, vrchol sběru se liší region od regionu v závislosti na poloze a podnebí.

Největší výzvou pro kávu v Malawi, která stále tvoří jen zlomek vývozu a ekonomiky, je špatná infrastruktura a pěstování rostlin s nízkou odolností vůči chorobám a škůdcům. Úspěšné podniky, jako je Sable Farm, jsou důležitým ekonomicky silným hybatelem pro tento region a mohou pomoci ke zlepšení nejen kávy, ale i celé společenské situaci v zemi. Jsme rádi, že jsme se mohli koupí kávy z Malawi stát aktivními účastníky tohoto příběhu.

MALAWI: ZEMĚ ÚSMĚVŮ A KÁVY

Africké kávy se vyznačují svou kvalitou, plným chuťovým profilem a ovocitou šťavnatostí. Výborně se hodí na alternativní přípravu kávy, jako je V60 nebo Aeropress. Čokoládové a herbální tóny se plně projeví také například ve french pressu nebo moka konvičce. Znalci africké kávy vychutnají i na klasickém espressu, kde po vychladnutí vystoupí citrusová svěžest.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení