JAK VZNIKÁ BEZKOFEINOVÁ KÁVA

JAK VZNIKÁ BEZKOFEINOVÁ KÁVA

Když byste měli jmenovat první látku při myšlence na kávu, zcela jistě to bude kofein. Látka, jejichž název je přímo odvozen a tedy i spjat s rostlinkou produkující zrnka kávy, a sice Coffea Araciba.

Bezkofeinová káva pokrývá 10 % světové produkce kávy

Ano, většina lidí pije kávu právě pro tuto látku. Kofein má povzbuzující a energizující účinky, které všichni známe. Tedy téměř… Existuje i skupina lidí, a není jich málo, kteří z různých důvodů, ať už zdravotních (hypertenze, arytmie…) či jiných, vyhledávají a preferují různé náhrady klasické kávy. Z nemalé škály výrobků je to hlavně káva bez kofeinu, která se v dnešní době podílí na světové spotřebě kávy asi 10 %.

Původ Bezkofeinové kávy

„Vynálezcem“ bezkofeinové kávy byl německý kávový obchodník Ludwig Roselius, který využil faktu, že většina látek, které se rozpouští z mleté kávy do nápojů, vzniká až při procesu pražení, a tak se mu podařilo vyluhovat kofein z ještě zelených kávových zrn.

Decaf, aneb proces odstranění kofeinu

Celým názvem Decaffeination, který bychom mohli do češtiny přeložit jako „dekofeinizace“ lze rozdělit na dva základní způsoby, a sice „Evropský proces“ a „Švýcarský proces“.  A jak už to tak na světe bývá, tak i zde u kávy platí, že jeden z procesů je ekologičtější a zdravější. Tipněte si který :-).

Švýcarský vodní proces

Pokud jste si tipli Švýcarský proces, máte pravdu! Tato technologie, v originálním názvu SWISS WATER PROCESS, se od Evropského liší hlavně tím, že nevyužívá žádný druh organického rozpouštědla k extrakci kofeinu z kávového zrna. Proces dekofeinizace závisí na vlastnostech osmózy a rozpustnosti kávových zrn.

Nejprve se vytvoří kapalina zvaná zelený kávový extrakt, označovaný jako GCE. Získá se tak, že se namočí zelené kávové zrna v nádrži s horkou vodou. Voda zachycuje molekuly kofeinu, ale také zdraví prospěšné aromatické oleje a jiné rozpustné složky. Uhlíkový filtr pak díky pórovitosti zachycuje pouze molekuly kofeinu. Výsledkem je na jedné straně chutná a bezkofeinová kapalina, která je nasycená kávovými látkami a na druhé straně jsou zelená kávová zrna bez kofeinu a chuti, která jsou vyřazena. Dále je čerstvá dávka zelených kávových zrn namočená ve vodním zeleném kávové extraktu GCE. Protože je již zcela nasycená rozpustnými látkami z kávy (oleje a aromatické látky), nevytahuje žádnou chuť z nové šarže kávových zrn. Odstraní pouze molekuly kofeinu. Kávový extrakt nyní obsahuje kofein ze zrna. Uhlíkové filtry v systému zachytí a zadržují molekuly kofeinu v kapalině. Tyto filtry obnovují GCE, které je nyní také bez kofeinu. GCE se pak vrací se do dávky kávy, aby extrahovala ještě více kofeinu. GCE proudí nepřetržitě, dokud káva není na 99,9 % bez kofeinu. Celý proces trvá 8 až 10 hodin.

 

Evropský proces

Takzvaný Evropský proces je nejčastějším způsobem průmyslové výroby bezkofeinové kávy. Jde o metodu odstraňování kofeinu z kávy pomocí chemického procesu. Nepražená káva se namáčí ve vodě a po otevření zeleného zrna se promývá v organickém rozpouštědle, nejčastěji v methylenchloridu, který absorbuje kofein z kávy. Následně se káva zpětně promyje vodou a vysuší. Zůstává aromatická a s decentní chutí, ale v chuťovém dozvuku se nacházejí i drobné náznaky příchuti rozpouštědla.

 

Zdroje: