BURUNDI, KÁVA ZE SRDCE AFRIKY

BURUNDI, KÁVA ZE SRDCE AFRIKY

 

Burundi je malá a zdánlivě nenápadná země, která leží v samém srdci Afriky. Vysoká nadmořská výška, hornatý reliéf s vulkanickou půdou a vydatné srážky zde vytváří ideální podmínky pro pěstování vysoce kvalitního kávovníku arabského. Pěstováním a zpracováním kávy se živí v Burundi bezmála tři čtvrtě milionu rodin.

 

Díky nadmořské výšce kolem 2 tisíc metrů má káva z Burundi vyšší aciditu, která přechází do sladkých ovocitých tónů. V šálku tato káva odhalí příjemnou chuť čokolády, třtinového cukru a svěží kyselosti. V dochuti se objevují květnaté tóny s nádechem citrusů a tropického ovoce.

 

BURUNDI, KÁVA ZE SRDCE AFRIKY

Tradice kávy v Burundi

Pěstování kávy v Burundi začalo ve třicátých letech 20. století, kdy sem Belgičané přivezli kávovníky typu Arabica. Dnes zde kávu pěstují rodinní producenti. Tito drobní farmáři vlastní v průměru asi 250 stromů, přičemž většina hospodářství pěstuje i jiné plodiny, nebo chová hospodářská zvířata. Většina kávy v Burundi se pěstuje mezi 1 250 a 2 000 m n. m. a jako nejpoužívanější odrůda se používá bourbon. Nejčastější metodou zpracování je promytý přístup (washed). Místní káva se nejvíce podobá té z Rwandy, která je z Burundi směrem na sever „přes kopec“. Co se týče podílu na světovém trhu s kávou, není Burundi nijak významným hráčem, nicméně místní pěstitelé jasně dokazují, že dokáží vyprodukovat nezaměnitelně kvalitní kávu, která je velmi příjemným zpestřením i našeho kávového repertoáru.

Východní Afrika je proslulá svou vysoce kvalitní kávou a Burundi není výjimkou. Spolu s Rwandou a Keňou má i Burundi z velké části vynikající podmínky pro pěstování kávy: dobrý reliéf tvořen vulkanickou půdou, bohatou na živiny, nadmořské výšky dosahující až 2600 m n. m., velmi příznivé klima s dostatečným úhrnem srážek, v průměru 1200 mm. Produkce kávy se v této drobné zemi ve skutečnosti zvyšuje, i přes ozbrojené konflikty a vysokou míru chudoby. Burundské odrůdy prokázaly vysoký potenciál a producenti kávy zde usilují o zlepšování svých zemědělských postupů.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení